Niepodzielna władza delegata, czyli jak transparent zdejmowano

Nie od dziś wiadomo, że delegaci na meczach piłkarskich mają dużo do powiedzenia. Zdejmowane transparenty, obciążające raporty, czasem irracjonalne decyzje… Jak się jednak okazuje, także na meczach III ligi zdarzają się przypadki, które trudno racjonalnie wytłumaczyć.

Od kilku miesięcy trwa szeroko zakrojona akcja „Uwolnić Maćka”. Chodzi oczywiście o kibica Legii, Maćka Dobrowolskiego, który od ponad trzech lat znajduje się w areszcie tymczasowym. Fani wielu zespołów, nie tylko w Polsce, wyrażają poparcie dla tej akcji, regularnie wywieszając transparenty zawierające hasło #uwolnić Maćka. Nie inaczej stało się w Kozienicach, gdzie wczesnym sobotnim popołudniem III-ligowa Energia mierzyła się z rezerwami warszawskiej Legii. Grono kibiców wspierających klub z Warszawy zawiesiło płótno na płocie i wydawać by się mogło, że nikt nie będzie miał nic przeciwko. Wtedy do akcji wkroczył delegat…

Wojciech Pysiak, członek zarządu Radomskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, w sobotę pełniący funkcję delegata spotkania, zarządził natychmiastowe zdjęcie „wywrotowego” transparentu. Gdy jeden z kibiców podszedł zapytać o powody, został potraktowany dość nieprzyjemnie. Postanowiłem włączyć się do dyskusji i jako przedstawiciel mediów oficjalnie zadać pytanie delegatowi. Odpowiedź była prosta.

– Transparent w swojej treści nie nawiązuje do rozgrywanych zawodów. Nie znajduje się na nim ani herb żadnego z zespołów, ani hasło wskazujące na poparcie dla któregokolwiek z zespołów.

Na tym niby sytuacja została wyjaśniona, ale po chwili podszedł do mnie kierownik ds. bezpieczeństwa kozienickiego klubu, Mariusz Szczepański. – Jak piszesz relację, to pisz, a nie podchodź do delegata – usłyszałem. Chwileczkę, przecież chciałem tylko uzyskać oficjalną wypowiedź dotyczącą sytuacji zaistniałej na stadionie! Gdy zapytałem, czy nie mam prawa zadać pytania, kierownik odpowiedział lakonicznie.

– Nie. A tak w ogóle nie powinieneś tutaj siedzieć, bo to miejsce przeznaczone dla spikera.

– W porządku, mogę się przenieść.

– Nie o to tutaj chodzi…

20150822_130741

Ochrona zdejmuje transparent „Uwolnić Maćka” na stadionie w Kozienicach

Warto nadmienić, że na stadionie nie zostały wyznaczone miejsca, w których mogą pracować media. Sytuacja nabrała jeszcze bardziej komicznego wydźwięku po zakończeniu spotkania. Przedstawiciele mediów udali się w okolice zejścia z boiska, aby tam zadać kilka pytań bohaterom meczu. Niestety, na to też nie mogli liczyć. Otrzymali bowiem jasną, lecz nie podpartą żadną konkretną podstawą instrukcję – proszę wycofać się za barierki i nie przeszkadzać. Stojący dwa metry dalej delegat nie kwapił się z odpowiedzią na pytanie, gdzie w takim miejscu znajduje się tzw. mixed-zone i dlaczego dziennikarze mają wycofać się za barierki. Lakonicznych tłumaczeń udzielał kierownik Szczepański, ale jedynie dlatego, że tuż obok niego cały czas znajdował się dziennikarz serwisu Legia.Net z kamerą i mikrofonem. Gdy starałem się wyciągnąć jakikolwiek logiczny powód decyzji o wycofaniu dziennikarzy, kierownik nie wytrzymał. Odwrócił się i nie zważając na obecność kamery wypalił:

– Kopański, chcesz jeszcze wejść na stadion?!

Po chwili chyba zorientował się, że kierując pod moim adresem groźbę „zakazu stadionowego” na obiekcie, na którym się wychowałem, popełnił gafę, i przemieścił się kilka metrów dalej. Chwilę później ochrona oddaliła się w sposób zorganizowany, zostawiając pod szatniami pustą przestrzeń, której tak zawzięcie strzegła.

Jak się później okazało, zarząd Energii Kozienice nie zdawał sobie sprawy, czym jest akcja „Uwolnić Maćka”. Prawdopodobnie takiej wiedzy nie posiadał również delegat, Wojciech Pysiak, aczkolwiek o tym w stu procentach nie wiemy. Klub ewidentnie nie był też przygotowany do obecności mediów związanych z zespołem rywala, w czym upatrywać można powodów tak niespodziewanej i ostrej reakcji. Delegat, poza wspomnianym już wcześniej lakonicznym wytłumaczeniem powodów zdjęcia transparentu, nie zechciał wypowiedzieć się na temat żadnej z pozostałych decyzji.

EMIL KOPAŃSKI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s